Żywienie

 

Jednym z podstawowych warunków by wyprodukować smaczne i zdrowe jajo jest odpowiednie żywienie kur. Dlatego też posiadamy zgłoszoną oraz zatwierdzoną nadaniem numeru przez Powiatowego Lekarza Weterynarii PIW przy fermową mieszalnię pasz na własne potrzeby. Pasze robimy według receptur uzgodnionych z doradcą żywienia drobiu w których ponad 70% to czyste ziarno m.in. kukurydzy, pszenicy dodajemy również susze z lucerny. W żywieniu nie stosujemy żadnych mączek ani rybnych ani mięsno-kostnych, nie dodajemy śruty rzepakowej, antybiotyków a także innych stymulatorów. W związku z tym, że pasza jest mieszana w dniu spożycia nie stosujemy żadnych konserwantów do przedłużania terminu ważności do spożycia.

 

W kurniku gdzie hodujemy kury na wolnym wybiegu kury dostają również świeże oraz suszone zioła zawieszane w pękach na werandzie do których kury mają swobodny dostęp.


Zdrowe i smaczne jaja to również sposób odchowania młodych kurek.
Mamy odchowalnię w której zdrowo i bezstresowo odchowujemy kurki od pierwszego dnia życia do chwili rozpoczęcia nieśności. Odchowujemy kurki przy świetle dziennym. Nie obcinamy dziobów/ co jest często stosowane/. W czasie odchowu kurki są pod opieką lekarza weterynarii który prowadzi stado pod względem zdrowotnym oraz przeprowadza szczepienia profilaktyczne m.in. szczepienie igłą każdej kurki przeciwko salmonelli.
Z takiego odchowu rośnie zdrowa i bezstresowa kura.

 

Żeby skrócić drogę od producenta do konsumenta mamy na terenie naszej fermy sortownię i pakownię jaj tylko z własnej produkcji.

 

Jajka do chwili sprzedaży są przechowywane w klimatyzowanym magazynie na paletach i wózkach do transportu jaj.